ODKAZY
Co se dělo v roce 2014
Centrum pro sociální a ekonomické strategie
Co se dělo v roce 2014
Ke stažení
Stáhněte si tento dokument:

Brífink po jednání Odborné komise pro důchodovou reformu (11.12.2014)

Záznam z brífinku Martina Potůčka po 10. jednání Odborné komise pro důchodovou reformu dne 11. 12. 2014 na stanici ČT 24 (minutáž 17:19-17:29).


Pořad "Pro a proti" - stanice ČRo Plus, vystoupení Martina Potůčka (25.11.2014)

Dne 25. 11. 2014 od 9:30 do 10 hodin vedoucí CESES Martin Potůček v pořadu "Pro a proti" stanice ČRo Plus diskutoval s redaktorkou Renatou Kalenskou a Petrem Robejškem o tom, jak se v kontextu finanční krize osvědčila ekonomie jako věda: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3258664.


Odborná komise pro důchodovou reformu (12.11.2014)

Dne 12. 11. 2014 informoval Martin Potůček v pořadu Studio ČT 24 od 12:30 o rozhodnutí vlády zrušit druhý důchodový pilíř a o budoucí činnosti Odborné komise pro důchodovou reformu (minutáž 12:53-13:00).


Pracovní konference Odborné komise pro důchodovou reformu (13.11.2014)

Dne 13. 11. 2014 se v Praze koná pracovní konference Odborné komise pro důchodovou reformu se zajímavým programem i vystupujícími. Podrobný program viz tato pozvánka.Jedním z pořadatelů je i CESES FSV UK. Srdečně zvu k účasti, nutná je registrace na http://goo.gl/forms/FzV2lsGsKk.

Martin Potůček.


13. mezinárodní sociálně vědní doktorský seminář (EUSOC)

Jako představitel Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se zúčastnil vedoucí CESES Martin Potůček 13. mezinárodního sociálně vědního doktorského semináře (EUSOC), organizovaného Masarykovou univerzitou v Brně ve dnech 16.-19. října 2014."


Třetí setkání absolventů, studentů, pedagogů a přátel oborů „Veřejná a sociální politika“ a „Public and Social Policy“

Katedra veřejné a sociální politiky FSV UK si vás dovoluje pozvat na již tradiční setkání všech absolventů/ek, studentů/ek, pedagogů/žek i příznivců/kyň oborů "Veřejná a sociální politika" a "Public and Social Policy", které se uskuteční v pátek 21. listopadu 2014 v 19 hod ve Studentském klubu (Celetná 20, Praha 1 - sklepní prostor v budově FF UK).

Prosíme o potvrzení účasti do 1. 11. 2014 na email: absolventi.vsp@fsv.cuni.cz

Událost na FB: http://on.fb.me/1s48W6P


Pozvánka


Brífink po skončení 6. jednání Odborné komise pro důchodovou reformu (31.7.2014)

Brífink po skončení 6. jednání Odborné komise pro důchodovou reformu za účasti MP a ministryně práce a sociálních věcí paní Michaely Marksové ke způsobu ukončení 2. pilíře, 31. 7. po 16 hodině na ČT 24: zde. 


Rozhovor ke zrušení druhého pilíře důchodové reformy (31.7.2014)

Vládní komise upřesnila zrušení druhé pilíře důchodové reformy - rozhovor s Martinem Potůčkem a Helenou Langšádlovou na stanici Českého rozhlasu Radiožurnál, 31. 7. po 18 hodině: zde.


Rozhovor Martina Potůčka s redaktorem Lukášem Dolanským v pořadu ČT 24 "Události, komentáře"

 Rozhovor Martina Potůčka s redaktorem Lukášem Dolanským v pořadu ČT 24 "Události, komentáře" dne 31. 7. - minutáž 22:39 - 22:49.


Young Public Policy Makers Case Studies: „Living out of stereotypes“,

CESES FSV UK se spolu s National School of Public Administration (Polsko) a s Centre for Economic and Regional Studies, Hungarian Academy of Science (Maďarsko) podílel na uspořádání setkání  studentů a mladých absolventů oborů veřejná politika a veřejná správa, které organizovala NISPAcee a které bylo podpořeno International Visegrad Fund. Cílem setkání bylo podnítit spolupráci a vytvořit neformální síť mladých tvůrců veřejné politiky v zemích Visegradu za účelem hledání nových a netradičních přístupů k řešení různých veřejně politických problémů.


Výstupem projektu je on-line publikace vybraných případových studií, které zpracovali účastníci setkání a diskutovali je v jeho průběhu. Publikaci lze využívat pro vzdělávací účely i jako zdroj inovací pro tvůrce veřejných politik v praxi.

Young Public Policy Makers Case Studies: Living out of stereotypes


FSV (o) sobě: reflexe fakulty očima její akademické komunity

Při příležitosti blížícího se 25. výročí založení vyhlašuje FSV soutěž o nejlepší akademické práce o fakultě. Hledáme texty, které dokážou neotřelým způsobem zkombinovat teoretické zázemí některého z oborů, které jsou na fakultě pěstovány, s empirickou analýzou fungování fakulty. Vítány budou pohledy na fakultu jako sociální proces, institucionální rámec, mediálního aktéra, mocenskou rovnováhu, ekonomický systém apod.


Práce by měly splňovat etablované standardy akademického textu. Současně by se mělo jednat o původní tvůrčí počin umožňující pochopit fungování fakulty v nových, nečekaných souvislostech. Soutěž je otevřena zaměstnancům, doktorandům i studentům, přičemž studenti mohou do soutěže předložit i svou bakalářskou či diplomovou práci nebo její část. Požadovaná délka soutěžních příspěvků je 20 až 30 normostran. Seznam zdrojů a odkazy na ně se budou řídit chicagským citační normou ve formátu „author-date“ (viz http://www.chicagomanualofstyle.org).


Soutěžní texty budou posouzeny odbornou komisí jmenovanou děkanem fakulty. Nejlepší tři práce obdrží hodnotnou cenu (1. místo – notebook v ceně 20000 Kč, 2. místo – tablet v ceně 15000 Kč, 3. místo – smartphone v ceně 10000 Kč). Symbolicky oceněny (poukázkou na nákup odborné literatury) budou i další práce. Sejde-li se dostatečný počet kvalitních textů, bude jejich soubor vydán jako fakultní publikace.


Své texty posílejte na adresu 25let@fsv.cuni.cz do 28. února 2015. Těšíme se na vaše nápady!


Martin Potůček: Žijeme v kapitalismu, ale důchody máme pořád socialistické (26.6.2014)

Rozhovor na portálu peníze.cz.


Šéf důchodové komise Martin Potůček: Babišovy výroky mne netrápí. (25.6.2014)

Rozhovor na portálu penize.cz.


Rozhovor Martina Potůčka v MF Dnes (25.6.2014)

Ve středu dne 25. 6. 2014 vyšel v deníku MF Dnes na straně 10A rozhovor redaktory Barbory Tachecí s vedoucím CESES FSV UK Martinem Poůčkem o jeho práci v čele nově ustavené Odborné komise pro důchodovou reformu.


Martin Potůček v pořadu Hyde Park - ČT24 (23.6.2014)

Vedoucí CESES a Odborné komise pro důchodovou reformu Martin Potůček se zúčastnil 23.6.2014 od 20:05 pořadu Hyde Park na stanici ČT24, kde odpovídal na otázky Daniela Takáče o přípravě návrhů na důchodovou reformu na půdě nově ustavené Odborné komise.


Záznam zde.


Rozhovor s Martinem Potůčkem - Parlamentní listy (18.6.2014)

Dne 18. 6. 2014 vyšel v periodiku Parlamentní listy rozhovor s Martinem Potůčkem na téma "Socialistické důchody, kapitalistické ceny. Uznávaný profesor o dnešní době i naší cestě po roce '89".


Odborná komise pro důchodovou reformu

V květnu 2014 byl Martin Potůček jmenován do čela Odborné komise pro důchodovou reformu. Jejími členy se stávají představitelé koaličních i opozičních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, koaliční partneři, experti (sociologové, demografové, ekonomové), a představitelé zájmových skupin. Jejich úkolem bude navrhnout politické a správní reprezentaci země takovou budoucí podobu důchodového systému, která

  • se nebude měnit ze dne na den;

  • dá občanům naší země jistotu, že ve stáří neskončí na mizině;

  • bude štědřejší k těm, za nimiž je nepřehlédnutelný kus odvedené práce,

  • nebude nespravedlivě zvýhodňovat jedny na úkor druhých.

Nebude to jednoduché. Držte jim palce!


První jednání odborné komise pro důchodovou reformu

Vedoucí CESES Martin Potůček přijal funkci předsedy nově vzniklé Odborné komise pro důchodovou reformu. Na toto téma proběhl v Poslanecké sněmovně dne 7. 5. 2014 briefing za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové a Martina Potůčka. 

Záznam briefingu.

Následně byl pozván do pořadu Události, komentáře stanice ČT 24 od 22 hodin, kde odpovídal na otázky redaktora Lukáše Dolanského týkající se jeho představ o budoucí činnosti této komise.

Záznam zde.


Rozhovor vedoucího CESES na Aktuálně.cz (11.4.2014)

Na serveru Aktuálně.cz vyšel vedoucímu CESES Martinu Potůčkovi rozhovor na téma "Důchody jsou nespravedlivé, říká muž, který je má změnit".


Návštěva rektora Univerzity Karlovy na CESES FSV UK

Dne 8. 4. navštívil naše pracoviště v doprovodu děkana Fakulty sociálních věd pana PhDr. Jakuba Končelíka, PhD. nově zvolený rektor Univerzity Karlovy, pan prof. MUDr. Tomáš Zima, Dr.Sc. MBA.

V hodinové rozpravě nás seznámil se svými záměry, motivovanými snahou zkvalitnit výuku i výzkum na naší univerzitě tak, aby se zařadila po bok těch nejlepších evropských a světových učilišť. Pracovníci CESES seznámili pana rektora s tím, jak mohou k tomuto úsilí přispět nejen ve výzkumu samotném, ale i v uplatnění jeho výsledků ve veřejném prostoru, v praxi řízení a správy země.

PhDr. Jakub Končelík, Ph.D.

PhDr. Jakub Končelík, Ph.D.
Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA rektor UK

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA rektor UK


Instituce Evropské unie v roce 2014: Lisabonská reforma a krizová improvizace

Dovolujeme si Vás pozvat na veřejnou přednášku doc. Ivo Šlosarčíka na téma: Instituce Evropské unie v roce 2014: Lisabonská reforma a krizová improvizace, která se uskuteční ve středu 16. dubna 2014 od 15:30 v Malé aule Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1.

Pozvánka

V případě Vašeho zájmu o účast na veřejné přednášce prosíme o Vaši registraci ZDE do 14. dubna 2014.CALL FOR APPLICATIONS

Young Public Policy Makers Jamboree "Living out of stereotypes"

March 26-28, 2014 / Bratislava, Slovak Republic

Více na: www.nispa.org/v4jamboree

Call for applications

Programme

Deadline for applications: February 20, 2014


Pořad Horizont 24 - ČT24 (14.2.2014)

Dne 14. 2. 2014 se ptali Martina Potůčka pracovníci Českého rozhlasu i České televize na příčiny i důsledky vysoké nezaměstnanosti, zejména mladých lidí, v Evropě. Jednak ráno od 9:10 na stanici Český rozhlas Plus, a posléze večer od 21:30 na stanici ČT24 v pořadu Horizont 24 "Ztracená generace evropských mladých".


Co se dělo v roce 2014

Brífink po jednání Odborné komise pro důchodovou reformu (11.12.2014)

Záznam z brífinku Martina Potůčka po 10. jednání Odborné komise pro důchodovou reformu dne 11. 12. 2014 na stanici ČT 24 (minutáž 17:19-17:29).


Pořad "Pro a proti" - stanice ČRo Plus, vystoupení Martina Potůčka (25.11.2014)

Dne 25. 11. 2014 od 9:30 do 10 hodin vedoucí CESES Martin Potůček v pořadu "Pro a proti" stanice ČRo Plus diskutoval s redaktorkou Renatou Kalenskou a Petrem Robejškem o tom, jak se v kontextu finanční krize osvědčila ekonomie jako věda: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3258664.


Odborná komise pro důchodovou reformu (12.11.2014)

Dne 12. 11. 2014 informoval Martin Potůček v pořadu Studio ČT 24 od 12:30 o rozhodnutí vlády zrušit druhý důchodový pilíř a o budoucí činnosti Odborné komise pro důchodovou reformu (minutáž 12:53-13:00).


Pracovní konference Odborné komise pro důchodovou reformu (13.11.2014)

Dne 13. 11. 2014 se v Praze koná pracovní konference Odborné komise pro důchodovou reformu se zajímavým programem i vystupujícími. Podrobný program viz tato pozvánka.Jedním z pořadatelů je i CESES FSV UK. Srdečně zvu k účasti, nutná je registrace na http://goo.gl/forms/FzV2lsGsKk.

Martin Potůček.


13. mezinárodní sociálně vědní doktorský seminář (EUSOC)

Jako představitel Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se zúčastnil vedoucí CESES Martin Potůček 13. mezinárodního sociálně vědního doktorského semináře (EUSOC), organizovaného Masarykovou univerzitou v Brně ve dnech 16.-19. října 2014."


Třetí setkání absolventů, studentů, pedagogů a přátel oborů „Veřejná a sociální politika“ a „Public and Social Policy“

Katedra veřejné a sociální politiky FSV UK si vás dovoluje pozvat na již tradiční setkání všech absolventů/ek, studentů/ek, pedagogů/žek i příznivců/kyň oborů "Veřejná a sociální politika" a "Public and Social Policy", které se uskuteční v pátek 21. listopadu 2014 v 19 hod ve Studentském klubu (Celetná 20, Praha 1 - sklepní prostor v budově FF UK).

Prosíme o potvrzení účasti do 1. 11. 2014 na email: absolventi.vsp@fsv.cuni.cz

Událost na FB: http://on.fb.me/1s48W6P


Pozvánka


Brífink po skončení 6. jednání Odborné komise pro důchodovou reformu (31.7.2014)

Brífink po skončení 6. jednání Odborné komise pro důchodovou reformu za účasti MP a ministryně práce a sociálních věcí paní Michaely Marksové ke způsobu ukončení 2. pilíře, 31. 7. po 16 hodině na ČT 24: zde. 


Rozhovor ke zrušení druhého pilíře důchodové reformy (31.7.2014)

Vládní komise upřesnila zrušení druhé pilíře důchodové reformy - rozhovor s Martinem Potůčkem a Helenou Langšádlovou na stanici Českého rozhlasu Radiožurnál, 31. 7. po 18 hodině: zde.


Rozhovor Martina Potůčka s redaktorem Lukášem Dolanským v pořadu ČT 24 "Události, komentáře"

 Rozhovor Martina Potůčka s redaktorem Lukášem Dolanským v pořadu ČT 24 "Události, komentáře" dne 31. 7. - minutáž 22:39 - 22:49.


Young Public Policy Makers Case Studies: „Living out of stereotypes“,

CESES FSV UK se spolu s National School of Public Administration (Polsko) a s Centre for Economic and Regional Studies, Hungarian Academy of Science (Maďarsko) podílel na uspořádání setkání  studentů a mladých absolventů oborů veřejná politika a veřejná správa, které organizovala NISPAcee a které bylo podpořeno International Visegrad Fund. Cílem setkání bylo podnítit spolupráci a vytvořit neformální síť mladých tvůrců veřejné politiky v zemích Visegradu za účelem hledání nových a netradičních přístupů k řešení různých veřejně politických problémů.


Výstupem projektu je on-line publikace vybraných případových studií, které zpracovali účastníci setkání a diskutovali je v jeho průběhu. Publikaci lze využívat pro vzdělávací účely i jako zdroj inovací pro tvůrce veřejných politik v praxi.

Young Public Policy Makers Case Studies: Living out of stereotypes


FSV (o) sobě: reflexe fakulty očima její akademické komunity

Při příležitosti blížícího se 25. výročí založení vyhlašuje FSV soutěž o nejlepší akademické práce o fakultě. Hledáme texty, které dokážou neotřelým způsobem zkombinovat teoretické zázemí některého z oborů, které jsou na fakultě pěstovány, s empirickou analýzou fungování fakulty. Vítány budou pohledy na fakultu jako sociální proces, institucionální rámec, mediálního aktéra, mocenskou rovnováhu, ekonomický systém apod.


Práce by měly splňovat etablované standardy akademického textu. Současně by se mělo jednat o původní tvůrčí počin umožňující pochopit fungování fakulty v nových, nečekaných souvislostech. Soutěž je otevřena zaměstnancům, doktorandům i studentům, přičemž studenti mohou do soutěže předložit i svou bakalářskou či diplomovou práci nebo její část. Požadovaná délka soutěžních příspěvků je 20 až 30 normostran. Seznam zdrojů a odkazy na ně se budou řídit chicagským citační normou ve formátu „author-date“ (viz http://www.chicagomanualofstyle.org).


Soutěžní texty budou posouzeny odbornou komisí jmenovanou děkanem fakulty. Nejlepší tři práce obdrží hodnotnou cenu (1. místo – notebook v ceně 20000 Kč, 2. místo – tablet v ceně 15000 Kč, 3. místo – smartphone v ceně 10000 Kč). Symbolicky oceněny (poukázkou na nákup odborné literatury) budou i další práce. Sejde-li se dostatečný počet kvalitních textů, bude jejich soubor vydán jako fakultní publikace.


Své texty posílejte na adresu 25let@fsv.cuni.cz do 28. února 2015. Těšíme se na vaše nápady!


Martin Potůček: Žijeme v kapitalismu, ale důchody máme pořád socialistické (26.6.2014)

Rozhovor na portálu peníze.cz.


Šéf důchodové komise Martin Potůček: Babišovy výroky mne netrápí. (25.6.2014)

Rozhovor na portálu penize.cz.


Rozhovor Martina Potůčka v MF Dnes (25.6.2014)

Ve středu dne 25. 6. 2014 vyšel v deníku MF Dnes na straně 10A rozhovor redaktory Barbory Tachecí s vedoucím CESES FSV UK Martinem Poůčkem o jeho práci v čele nově ustavené Odborné komise pro důchodovou reformu.


Martin Potůček v pořadu Hyde Park - ČT24 (23.6.2014)

Vedoucí CESES a Odborné komise pro důchodovou reformu Martin Potůček se zúčastnil 23.6.2014 od 20:05 pořadu Hyde Park na stanici ČT24, kde odpovídal na otázky Daniela Takáče o přípravě návrhů na důchodovou reformu na půdě nově ustavené Odborné komise.


Záznam zde.


Rozhovor s Martinem Potůčkem - Parlamentní listy (18.6.2014)

Dne 18. 6. 2014 vyšel v periodiku Parlamentní listy rozhovor s Martinem Potůčkem na téma "Socialistické důchody, kapitalistické ceny. Uznávaný profesor o dnešní době i naší cestě po roce '89".


Odborná komise pro důchodovou reformu

V květnu 2014 byl Martin Potůček jmenován do čela Odborné komise pro důchodovou reformu. Jejími členy se stávají představitelé koaličních i opozičních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, koaliční partneři, experti (sociologové, demografové, ekonomové), a představitelé zájmových skupin. Jejich úkolem bude navrhnout politické a správní reprezentaci země takovou budoucí podobu důchodového systému, která

Nebude to jednoduché. Držte jim palce!


První jednání odborné komise pro důchodovou reformu

Vedoucí CESES Martin Potůček přijal funkci předsedy nově vzniklé Odborné komise pro důchodovou reformu. Na toto téma proběhl v Poslanecké sněmovně dne 7. 5. 2014 briefing za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové a Martina Potůčka. 

Záznam briefingu.

Následně byl pozván do pořadu Události, komentáře stanice ČT 24 od 22 hodin, kde odpovídal na otázky redaktora Lukáše Dolanského týkající se jeho představ o budoucí činnosti této komise.

Záznam zde.


Rozhovor vedoucího CESES na Aktuálně.cz (11.4.2014)

Na serveru Aktuálně.cz vyšel vedoucímu CESES Martinu Potůčkovi rozhovor na téma "Důchody jsou nespravedlivé, říká muž, který je má změnit".


Návštěva rektora Univerzity Karlovy na CESES FSV UK

Dne 8. 4. navštívil naše pracoviště v doprovodu děkana Fakulty sociálních věd pana PhDr. Jakuba Končelíka, PhD. nově zvolený rektor Univerzity Karlovy, pan prof. MUDr. Tomáš Zima, Dr.Sc. MBA.

V hodinové rozpravě nás seznámil se svými záměry, motivovanými snahou zkvalitnit výuku i výzkum na naší univerzitě tak, aby se zařadila po bok těch nejlepších evropských a světových učilišť. Pracovníci CESES seznámili pana rektora s tím, jak mohou k tomuto úsilí přispět nejen ve výzkumu samotném, ale i v uplatnění jeho výsledků ve veřejném prostoru, v praxi řízení a správy země.

PhDr. Jakub Končelík, Ph.D.

PhDr. Jakub Končelík, Ph.D.
Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA rektor UK

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA rektor UK


Instituce Evropské unie v roce 2014: Lisabonská reforma a krizová improvizace

Dovolujeme si Vás pozvat na veřejnou přednášku doc. Ivo Šlosarčíka na téma: Instituce Evropské unie v roce 2014: Lisabonská reforma a krizová improvizace, která se uskuteční ve středu 16. dubna 2014 od 15:30 v Malé aule Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1.

Pozvánka

V případě Vašeho zájmu o účast na veřejné přednášce prosíme o Vaši registraci ZDE do 14. dubna 2014.CALL FOR APPLICATIONS

Young Public Policy Makers Jamboree "Living out of stereotypes"

March 26-28, 2014 / Bratislava, Slovak Republic

Více na: www.nispa.org/v4jamboree

Call for applications

Programme

Deadline for applications: February 20, 2014


Pořad Horizont 24 - ČT24 (14.2.2014)

Dne 14. 2. 2014 se ptali Martina Potůčka pracovníci Českého rozhlasu i České televize na příčiny i důsledky vysoké nezaměstnanosti, zejména mladých lidí, v Evropě. Jednak ráno od 9:10 na stanici Český rozhlas Plus, a posléze večer od 21:30 na stanici ČT24 v pořadu Horizont 24 "Ztracená generace evropských mladých".